Kā es klausos radio un mani atklājumi

Share on FacebookShare on Google+Share on TumblrEmail this to someone

radio-pieredze

Radio es klausos, cik ilgi sevi varu atcerēties. Agrāk tās bija pasakas un mūzika, ko nu tajā laikā varēja dzirdēt pa Latvijas Radio. Šobrīd vairs nav tādas vienas iecienītas radiostacijas, bet zinu dažas, kuras neklausos nekad vai vismaz ļoti reti – EHR, Super FM, visi krievu balagāni. Tā kā ikdiena paiet pie datora un klusumā strādāt nepatīk, tad gluži likumsakarīgi, ka klausos radio internetā, kur var ātri pārslēgties no vienas stacijas uz citu. Visbiežāk izvēle krīt uz eradio.lv, bet tam nav nekādi īpaši iemesli.

Iespējams, kļūstu jau priekšlaicīgi vecs, taču pārsvarā izvēlos radio skonto, valmieras radio, kā arī LR1 un LR2. Protams, ir arī izņēmumi, kad uzgriežu arī swh, bet swh vairs ne tuvu nav tas, kas bija, kad Fredis no rītiem bija kopā ar Ufo. Tāpat kopš viņi pārdevās, mūzikas repertuāra izvēle kļuva ierobežota un to, visticamāk, ietekmēja onkuļi no ārzemēm. Ja atceraties tas arī bija galvenais iemesls, kādēļ izveidojās radio 101, kas finanšu plūsmas problēmu dēļ vēlāk gan bankrotēja.

Ko klausās broļukas Lietuvā ?

Vakar intereses pēc gribēju paklausīties, ko lietuvieši. Pārskrēju pāri viņu lapām un sapratu, ka leišiem radio staciju daudzums ir lielāks nekā mums, bet repertuārs ir puslīdz vienāds. Izņēmums ir Marijos Radijas, kas ir, kas līdzīgs mūsu Kristīgajam radio ar būtisku atšķirību. Marijos radijas atskaņo ļoti daudz lūgšanu raidījumus, kur cilvēki gluži vienkārši lūdzas. Iespējams, ka trāpīju uz kādiem katoļu svētkiem vai vienkārši tā sakrita, bet šāds iespaids man radās. Papildus interesanti, ka Lietuvā ir tas Uģa Poļa European Hit Radio. Repertuārs arī ir līdzīgs un, ja var ticēt informācijai viņu mājaslapā, tad Lietuvā tas ir viens no populārākajiem starp līdzīga profila stacijām.

Vienā brīdī bišķi par daudz aizrāvos un sapratu, ka vajag sākt strādāt. Galvenā atziņa – nav liela atšķirība, vai dzīvo Latvijā vai Lietuvā, mūzika ir puslīdz tā pati. Vietējā valodā mūzika ir maz. Pieļauju, ka ir kāda vietējā stacija, kas atskaņo tikai lietuviešu mūziku, bet uz tādas netrāpiju. Vēl interesanti, ka lietuvieši, tomēr ir spējuši nosargāt savu valodu labāk nekā mēs un radio stacijas dēvē vienkārši par radijas. Ja vēlies paklausīties Lietuvas radio internetā, tad vari paskatīties, ko piedāvā radijas internetu (ārēja saite uz radio.lt). Mana galvenā atziņa – tiem, kuri klausās tikai mūziku, nevis ziņas vai analītiskās pārraides un uz ziņu periodu pārslēdz kanālus, nav vajadzība klausīties latviešu radio. Tā kā es, tomēr bišķi klausos arī ziņas un LR1 raidījumus, tad man tas īsti neder. Pieļauju, ka jaunoāko dziesmu melomāni var tikpat labi klausīties arī igauņu, poļu, vāciešu vai itāļu radio stacijas un rezultāts būs tāds pats, kā mana pieredze Lietuvā.

Rezumē – atkārtojas mans iepriekšējais novērojums Pasaule kļūst aizvien vienādāka un mūzikas atskaņošanas un klausīšanās paradumi to tikai pastiprina. Izņēmums ir lokālpatrioti, kas klausās tikai savu valodu. Iespējams, ka šis ir galvenais iemesls, kādēļ spāņi un francūži īpaši neatbalsta angļu valodas apguvi. Paliek tikai stiprie.